Roubenka - Stolová

Stavba roubenky je provedena podle staletími ověřených zásad tradičního lidového stavitelství zejména podhorských oblastí, samozřejmě s přihlédnutím k požadavkům moderního bydlení a nízkým energetickým nákladům na vytápění. Roubenka je navržena jako přízemní nepodsklepený domek s obytným podkrovím o základních půdorysových rozměrech 7 x 9 m. Domek lze po konzultaci s architektem postavit „na míru" dle požadavků zákazníka. Následující informace jsou pouze jednou z mnoha alternativ realizace stavby.

Dispoziční řešení roubenky

klikněte na obrázek pro zvětšení plánku roubenky

Dispoziční řešení roubenkyV přízemí je centrální obytný prostor skládající se z kuchyně, jídelny a vlastního obytného prostoru, z něhož je přístupná jižně orientovaná zastřešená terasa. Samozřejmostí přízemí je vstupní chodba řešená zároveň jako galerie točitého schodiště do podkroví a taky vstup do koupelny s WC.

V podkroví se nacházejí tři obytné pokoje s orientací převážně jižním a východním směrem, včetně koupelny a odděleného WC. Všechna okna jsou provedena tradičně, „kastlíková" s termo-izolačními skly a zároveň splňující estetické požadavky. Stavba bude vytápěna kachlovými kamny s tep. výměníkem a rozvodem ústředního vytápění do míst, která nejsou přímo vytápěna sálavým teplem kamen.

V současnosti jsou velmi populárními pojmy: nízko-energetický a ekologický. Tato slova, působící téměř jako zaklínadlo, jsou u dobře provedených roubenek samozřejmostí Preferováná je varianta z trámů 300x300mm., jejíchž tepelná izolace je dostatečná. Další možností je roubení z trámů 200x250-300 + dodatečná vnitřní izolace minerální vlnou (konopím), nosný rošt a na tento lze připevnit tzv. "falešné roubení" z širokých fošen, levnějších palubovek, eventuálně dřevoštěpkové (OSB) desky s následnou povrchovou úpravou připomínajíci zdivo.  Pro tepelnou akumulaci interiéru poslouží střední nosná zeď, která interiér vyhřívá i po vyhasnutí v kamnech. Tyto principy nejsou ničím novým, byly používány po staletí našimi předky a zůstaly stále moderní..

Ceny.

Přesnější cenovou nabídku lze vypracovat pouze pro konkrétní stavbu dle co nejpřesněji zpracované dokumentace a je závislá na vývoji cen materiálu v daném období

 

Ještě pár slůvek pro návštěvníky mých webových stránek; možné budoucí investory. Pokud vyhledáváte vyloženě jen nejnižší cenovou nabídku, nezdržujte se poptáváním u mé firmy. Ušetříte spoustu času sobě i mě. Roubenky jsou vysoce specifickou tesařskou prací s vysokým podílem detailního ručního zpracování, jejíž kvalitní provedení vyžaduje určitý čas. A jako všem, tak i vám hodlám stavět jen kvalitně. Stavíme dřevěnice pro 8 generací

S pozdravem a přáním spousty krásných dnů

Karel Mohyla

 

04-kostra-roubenky 07-roubenka 06-zima