roubenka_zapad_slunceRoubené stavby, tzv. „drevěnice", (dřevěnky), mají v našich zemích staletou tradici. Bývaly rozšířeny po celé naší vlasti a zejména v podhorských oblastech. Díky použitému stavebnímu materiálu výborně korespondovaly s okolní přírodou. Své uplatnění našly ovšem taky v architektuře malých měst poblíž hor. Zde však mívaly honosnější charakter a sloužily bohatším vrstvám obyvatelstva. Mnohé z dob minulých je k vidění v muzeích v přírodě, např. v Rožnově pod Radhoštěm, kde se řada těchto architektonických skvostů zachovala dodnes.

Proč si pořídit roubenku­?

Z hlediska estetického se najde málo lidí, kterým by se podobné dřevěné domy nelíbily. Splňují estetické nároky v mnoha ohledech, a to především díky svým tvarům a hlavně použitým materiálům.

Dřevo je materiál přírodní, čili absolutně ekologický, je příjemné na pohled, dotek a vyznačuje se nezaměnitelnou vůní. Ve spojení s přírodním kamenem, který se používá na podezdívku domu, výborně harmonizuje. Nároky na moderní bydlení a komfort jsou splňovány použitím moderních technologií v interiéru. Podrobnější informace ve stati o konkrétní roubence.

Existuje však široká škála řešení konkrétní stavby a konečný efekt určuje především zákazník. Naším úkolem je v daném případu navrhnout nejlepší řešení.

roubenka_pred_dokoncenim

Životnost roubenky a dřevěných staveb

Životnost dřevěných staveb může být velká. Svědčí o tom dosud dochované stavby z 18 století. V těch dobách nebyly k dispozici moderní a neškodné fungicidní prostředky a proto býval hlavní důvod zániku dřevokazný hmyz. V současnosti lze dostupnými prostředky dřevo šetrně a zdravotně nezávadně ošetřit a tím zabránit napadení dřevokazným hmyzem. Velkým nepřítelem těchto domů bývala také houba zvaná Dřevomorka. Tento problém taky téměř odpadá díky izolaci dřevěné konstrukce vůči zemní vlhkosti. Samozřejmým nárokem platícím pro stavby všeho druhu a dřevěné dvojnásob je dobré provedení střechy. V případě zatékání do konstrukce by sebelepší chemické prostředky nebyly k ničemu.

Architektura

Konkrétní podoba dřevěného domku je závislá na přání zákazníka a domek lze lidově řečeno „ušít na míru" s přihlédnutím ke konstrukčním zásadám a statice. Nejsou výjimkou stavby ve tvaru „L". „T", „U",popřípadě dvoupodlažní.

Cena roubenky

Cenu domku nelze stanovit kupř. za metr čtvereční podlahové plochy, případně metr krychlový obestavěného prostoru. Je závislá na náročnosti řešení a momentálních cenách používaných materiálů.

Výroba roubenky

Vlastní stavba probíhá přímo na místě. Vybavení potřebnými kvalitními stoji, nástroji a další příprava jsou zárukou zdárného dokončení stavby. Potřebné je jedině připojení napětí 220 V a 380 V. Nezbytný je taky přístup nákladním autem na stavební pozemek.